"fear leads to anger,

Anger leads to hate,

Hate leads to suffering"

Master Yoda

ציטוט זה מראה חלק חשוב מהדינמיקה בין אלמנט המים – שליט הפחד, לאלמנט העץ – שליט הכעס. מאמר זה מתעמק באלמנט המים, החלק הראשון של המשוואה הזו.

אם נתבונן לרגע בחיינו, נראה שאחד הדברים המונעים מאיתנו התקדמות בכל ההבטים של חיינו הוא הפחד. הפחד משתק, בולם ומונע זרימה. כל אלה הם ניגוד של האופן שבו אנו מדמים את המים. המים זורמים, יודעים לעקוף מכשולים ומאפשרים התאמה למצבים דינמיים. זה מהווה התשתית לכל פעולותינו.

ייתכן ועכשיו אתם חושבים " אני לא מפחד מכלום" . בואו נתבונן:

האם אני בעבודה שאני רוצה?

האם אני במערכת יחסים כמו שאני רוצה?

האם אני בכושר שאני מעוניין בו?

האם אני מנצל את היכולות שאני יודע שטמונות בי?

ואם לא מדוע אני לא שם?

אנו נראה שהתשובה העמוקה להרבה דברים בחיינו הוא קודם כל פחד, מאיך העולם תופס אותנו, מאיך אנו מעריכים את עצמנו, פחד מכישלון ובעיקר פחד משינוי!

חוקי הפיסיקה מראים לנו באופן מפורש, ששום דבר אינו סטטי ביקום. ע"י התבוננות בטבע מדענים, הגיעו למסקנות מאד ברורות: לכל תוצאה יש סיבה או במונחים אחרים ,אנרגיה איננה נעלמת היא רק משנה צורה. באופן מפתיע אנשי המזרח ראו את התופעות הללו כמעט 3000 שנה לפני ניוטון וחבריו למדע, ואף לקחו את זה צעד אחד קדימה, הם טענו שגוף האדם נתון לאותם חוקים התקפים סביבו ולפיכך גם נפש האדם נתונה לאותם חוקים אוניברסליים. מה שקורה במאקרו חייב לעבוד גם במיקרו.

מכאן ניתן להסיק שתי מסקנות מרכזיות:

הראשון נתחיל עם דוגמא. מישהו שכח לסגור את הברז בגינה והבית התחיל הוצף, מה יפתור את הבעיה בצורה יעילה יותר? משיכת המים החוצה(סימפטום) או סגערת הברז (שורש הבעיה)? אנו מבינים שלאורך זמן לאחר סגירת הברז הבית יתייבש מעצמו. אם ההגיון הזה עובד בעולם החיצוני הוא חייב לעבוד גם בעולם הפנימי – קרי גוף ונפש האדם. כך אנו מאבחנים ומטפלים ברפואה הסינית.

המסקנה השניה שעליה אני רוצה לשים דגש, היא שהכל נמצא בתנועה מתמדת, העולם בשינוי מתמיד, אנו רואים בטבע שכל כח המתנגד לשינוי סופו להשבר ולהעלם. הנטייה הטבעית של בני האדם היא שאיפה למוכר, אנו חוששים משינוי , חוששים מהלא מוכר והלא צפוי, וכתוצאה כאשר המציאות ניכפת עלינו אנחנו מוצאים עצמנו בטלטלה.

ע"י חיזוק אלמנט המים (במקרה ואובחן חוסר) אנו מפתחים את היכולת של הגוף להתגמש להפתח, לזרום וכתוצאה פותח את הצוהר המנטלי לזרום יותר בחיים הפרטיים, לקחת סיכונים (מחושבים) ולקבל שינוי. כאשר אני מאפשר שינוי באורך החיים שלי, אני מאפשר שינוי בדרך החיים שלי.

מרידיאני המים זורמים בחלק הפנימי (כליות) והאחורי (שלפוחית שתן) של הרגלים ומרכז הגוף. חלקי הגוף המרכזים עליהם אנו עובדים באופן ישיר כאשר אנו מתרגילים תרגילים הקשורים לאלמנט המים הינם הברכים, אגן וגב תחתון . החשיבות של העבודה על הגב התחתון בעיקר על איזור של הMING MEN או בשמו העיברי " שער אש החיים" קריטית להצלחת כל ריפוי שאנו מנסים להשיג.

DAO YIN QI GONG מיםDAO YIN QI GONG מים

במובן הקלאסי כאשר אנו מדברים על MING MEN אנו מדברים על נק' GV 4 , אך אני מכליל במושג זה גם את הנק' BL 23 ו BL 52 הקרואים SHEN SHU ו- ZHISHI. . הסיבה לכך כרוככה בתפקודי הנקודה והשיתוף שלהם ביחד. הכליות שהן מקור הצ'י והYANG בגוף שוכנות באזור זה.

על פי הדאויזם ה ZHI שוכן בכליות . הפירוש המקובל ל ZHI הינו הנפש האינתוטיבית או כוח הרצון, אך ברמה יותר עמוקה זהו החיבור לייעוד (DESTINY) כאשר הכליות חזקות החיבור לייעוד שלנו יותר חזק ואנו מסוגלים להגשים יותר בקלות את מטרותינו, בין אם זה בחיים או בתרגול צ'י קונג בפרט, חשוב לציין שהמושג MING יכול להיות מתורגם גם כ גורל- כלומר "שער אש הייעוד".

בנוסף, כל הנקודות שצינתי נוגעות בהתמרת אנרגיה בסיסית למשהו שימושי ((MING MEN כלומר הפיכת הפוטנציאל ולהביא אותו לידי מימוש או בחיזוק הנפש וכוח הרצון כפי ששמותיהם מרמזים (SHEN SHU ZHI SHI) .

תרגיל המים בDAO YIN מאפשר לנו לפתוח ולחזק את תנועת הצ'י ממרידיאני הכליות ושלפוחית השתן אל הגוף כולו. על ידי הזרמת צ'י הכליות אנו מאפשרים לאדם להתחבר לייעודו בחיים, תחושת השלמות והשליחות שירגיש כתוצאה יעזור לו להתגבר על מכשולים בדמוי פחד העומדים בפניו, ושלוות נפש לעמוד בפני השינויים המתמדים אשר אנו חווים במציאות המודרנית.

DAO YIN QI GONG מים

תרגיל המים

רמה ראשונה

אנו נתחיל בעמידת WUJI כפי שלמדנו במאמר הקודם : DAO YIN QI GONG חלק א

לאחר מספר נשימות בהן אנו בעמידה זו , נתחבר אל מרכז הגוף. ונעבור לעמידת המוצא לתרגיל המים.

נעבור לפיסוק רחב יותר, כאשר יד שמאל עולה אל מול הפנים וכף היד כלפי חוץ

את יד ימין נניח מעל הכליה השמאלית, גב כף היד צמוד לגב.

נתחיל את התרגיל ע"י העברת משקל לרגל שמאל.

נתקופף לכיוון הרצפה תוך כדי תנועת גריפה מאזור הריצפה.

נעביר משקל לרגל ימין ובמקביל נאסוף את יד שמאל כלפי מעלה.

נחזור לעמידת המוצא, ומשם נתחיל מהתחלה.

יש לבצע 9 חזרות של התנועה

נחזור לעמידת מוצא , נחליף ידיים, יד שמאל עוברת אחורה אל הכלייה הימנית כאשר גב כף היד מונחת על הגב. יד ימין עוברת קדימה אל מול הפנים, כאשר היד פונה כלפי חוץ.

מעמידת מוצא זו נתחיל תנועה ע"י העברת משקל לרגל ימין.

נתקופף לכיוון הרצפה תוך כדי תנועת גריפה מאזור הריצפה.

נעביר משקל לרגל שמאל ובמקביל נאסוף את יד ימין כלפי מעלה.

נחזור לעמידת המוצא, ומשם נתחיל מהתחלה.

לאחר 9 חזרות, נחזור למרכז.

נבצא איסוף של האנרגיה ע"י הרמת הידיים מעל לראש ותוך כדי הורדתם למרכז הגוף, נדמיין את האנרגייה יורדת מהקודקוד של הראש אל הבטן התחתונה.

דגשים:

• נשימה: שאיפה בזמן הירידה, נשיפה בזמן העלייה ושינוי הכיוון.

• הכיפוף צריך לבוא מהאגן ולא מהגב, יש לנסות לשמר גב ישר לאורך התרגיל.

רמה שנייה

עלינו לדמיין שאנו עומדים בתוך שלולית של מים. צבע המים הינו כחול כהה עמוק. בזמן שאנו מתכופפים אל המים, עלינו לדמיין שאנו גורפים מים. בזמן זה אנו שואפים אויר ומדמיינים את המים עולים במעלה הזרוע.

כאשר אנו מתיישרים עלינו לנשוף ולדמיין את המים מחליקים מהזרוע לאורך הגב אל תוך הכלייה הנגדית.

סיכום

התרגיל מעסה את העצבים ורקמת הכליות. על פי הרפואה הקונבנציונלית הכליות מיצבות PH וחום של הדם. המאפשר שמירה או החזקה של נוזלים לפי הסביבה בה אנו נמצאים (לדוגמא: שמירת מים באקלים חם). הסיבובים ותנועת הדחיפה של התרגיל מגרים את יכולת הפתיחה והסגירה של איבר הכליות. תנועת העליה והירידה של פלג הגוף העליון שואב QI אל הכליות דבר המאפשר שיפור של האנרגיה הבסיסת בגוף, חיזוק מערכת הרוויה ותפקוד מיני (בעיקר אצל גברים). וכמובן מחזק את כל האספקטים הנפשים שנכתבו במאמר זה. במאמר הבאה תרגילים לאלמנת העץ.

Reference

Chinese medical Qigong therapy: A comprehensive clinical guide של ג'רי אלן ג'ונסון

Nourishing Destiny: the inner tradition of Chinese medicine של לוני ס. ג'רת