הרפואה הסינית מתחלקת למגוון רחב של תחומים ותיאוריות אשר נועדו לרפא ואף להסביר את המערכת האנרגתית/פיסית הגורמת למחלה.

כמו רוב הרפואות ההוליסטיות הקשר בין גוף לנפש הינו קריטי בשלב האבחון אך לא פחות מזה , בחירת הכלי הנכון לטיפול.

דיקור, שיאצו, צמחי מרפא, טווינא, כוסות רוח, מוקסא… כל אלא חלק מהארסנל הרחב שיש לרפואה הסינית להציע למטפל לבחור את דרך הטיפול הרצויה.

אך נקודה חשובה שלעיתים קרובות מוזנחת , זה יצירת המחויבות של המטופל לטיפול , בניית התהליך שבו המטופל לוקח על עצמו אחריות לגבי החלמתו ושמירה על עורך חיים בריא.

הצ'י קונג , "היוגה" הסיני הינו שיטה מובנת המבוססת על אותו עיקרון של הנעת צ'י במרידיאנים ואף מהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית הקלאסית. כל תרגיל מוכוון לאיבר או מרידיאן מטרה , כך שאנו יכולים לבנות סדרה של תרגילים המבוססים על האבחון שביצענו.

במהלך המאמרים הבאים בכוונתי לפרט על ה DAO YIN QI GONG אשר מתבססת על מעגל 5 האלמנטים, שיטה זו הובאה למערב ע"י המורה שלי – ג'רי אלן ג'ונסון , אחד המערביים הראשונים שהותר לו להכנס כתלמיד למנזרי שאולין ו-וו דאנג האגדיים.

את התרגילים ניתן ללמד למטופלים כאשר בכל מפגש מתעמקים ברבדים השונים של כל תרגיל ותרגיל.

הצ'י קונג עובד במספר רבדים שונים:

הראשון הינו הרובד הפיסי, עצם ביצוע התנועה מפעיל את השרירים, מותח ומשחרר אותם ו ע"י כך עובד על המרידיאנים לאורך שרירים אלו . בנוסף התנועה גורמת להנעה של המערכת הלימפתית ומחזק אותה, למרות שזהו הרובד הנמוך ביותר ניתן לראות תוצאות מהירות גם ללא העבודה המנטלית הככרוכה בצ'י קונג.

השני הינו הרובד האנרגטי- שילוב נכון של נשימה ומיקוד מחשבה על הזרמה מנטאלית של ה צ/י במרידיאנים במהלך התרגילים, בדר"כ יתווסף בשלב זה דמיון מודרך של צבע המקושר לאיבר המטרה.

השלישי הינו הרובד הנפשי- שילוב של הרגש המשוייך לאיבר המטרה ודמיון מודרך הנועד להוציא ולשחרר מחשבות ודפוסי מחשבה שלילים . זהו השלב הגבוהה ביותר והקשה ביותר לביצוע.

מתכת

במהלך השנים למדתי מספר רב של סגנונות צ'י קונג. דבר מעניין קרה , גיליתי שכל הסדרות והשיטות מתחילות באלמנת המתכת (איברי הריאות והמעי הגס) . מעגל חמש האלמנתים הינו מעגל כלומר אין לו התחלה ואין לו סוף, אך בכל זאת נהוג ללמד שהמים (כליות, שלפוחית שתן) הן הראשונות בשל הימצאות ה JING וה YUAN QI בכליות. ניתן גם להתבונן בדיאגרמה בה אלמנת האדמה (טחול, קיבה) נמצא במרכז ולקבל אולי רמז ראשוני לסיבה. אלמנט האדמה הינו מרכזי בהפקת GUO QI (האנרגיה המופקת ממזון) אחד המרכיבים העיקרים בתהליך יצירת הדם. רבים מהטכניקות שאנו משתמשים בהם קשורים ישירות לכך- צמחי מרפא , תזונה ואף דיקור- חיזוק אלמנט האדמה מרכזי בהרבה מאד מקרים.

אם כך, למה מתכת? הסיבה הראשונה כנראה קשורה לשעות הפעילות של הריאות והמעי הגס (0300- 0900 בבוקר) שעות הקימה בעולם הקדום סבבו סביב שעות אלו, על מנת לנצל את אור היום בצורה מיטבית. בשעות אלו האיברים בשיאם. סיבה נוספת ולדעתי המרכזית זה חשיבות הריאות ביצירת ZHONG QI (האנרגיה המופקת מהאויר) מרכיב נוסף וחיוני בתהליך יצירת הדם והזנת הגוף.

ככל שאנו נייצר יותר ZHONG QI כך הצורך ב GU QI קטן. תהליך הפקת האנרגיה מהמזון במהותו בזבזני שכן הגוף מוציא הרבה אנרגיה ומשאבים בתהליך העיכול. ע"י התחלת התרגול באלמנת המתכת אנו מעלים באופן ישיר ומהיר את רמת הצ'י הזמין בגוף , וכתוצאה התרגיל האחרון יהיה אלמנט האדמה בו אנו אוגרים את האנרגיה שהפקנו במרכז. תוצאה נפוצה של אנשים המתרגלים תרגילי נשימה באופן קבוע הינו צורך מוקטן במזון. הגוף מפיק את האנרגיה (QI ) שהוא צריך מהאויר, רמת החמצן עולה בגוף וכתוצאה מכך חילוף החומרים וספיגתם מתבצעת בצורה יעילה יותר.

מסלולי מרידיאנים

תרגיל המתכת dao yin qi gong – פתיחה וסגירת ידיים

רמה ראשונה

נעמוד כאשר אנו בפיסוק רוחב כתפיים ← כפות הרגלים מקבילות ← כיפוף קל בברכים ← אגן מעוגל כלפי פנים כך שאנו יוצרים מתיחה ופתיחה של הגב התחתון ← סנטר שמוטה מעט כלפי מטה לכיוון החזה על מנת לעגל ולהרחיב את החוליות הצוואריות ← ידיים רפויות מעוגלות מול הבטן התחתונה, כאילו אנו אוחזים כדור.

עמידה זו נקראת WUJI והינה הבסיס לכמעט כל תרגילי הצ'י קונג

נבצע מספר נשימות ונרגיש את מרכז הגוף

נתחיל לאט לאט להעלות את הידיים לגובה חזרה כאשר כפות הידיים מופנות כלפי מטה ← נכניס אויר ותוך כדי נפתח את הידיים ואת החזה , נקרב את הסקופלות אחת לשניה. כפות ידייים כלפי מעלה ← נוציא אויר – כפות ידיים כלפי מטה, נקרב את הידיים , נסגור את החזה, נרחיק את הסקפולות ונמתח את חגורת הכתפיים.

נחזור על כך 81 פעם.

בסוף נכניס אויר ונאסוף את הידיים מעל לראש , ונכנס את האנרגיה לבטן תחתונה.

רמה שניה

כאשר אנו מכניסים אויר נדמיין אנרגיה בצבע כסף נשאף אל תוך הריאות ויוצרת ענן בחזה , כאשר אנו נוציא אויר נדמיין את הענן נדחס ויורד לכיוון המעיים.

נרגיש את העצבות החבוי בתוך הריאות, כאשר ענן הכסף נכנס לריאות, הוא סופג את הרגש העצוב ומשנה את צבעו לצבע כסוף מלוכלך, בזמן הוצאת האויר נרגיש את הענן נדחס למטה ונספג במעיים מוכן לעזוב את הגוף דרך הרקטום. מי שמתקשה בתרגיל זה יכול לחליפין לדמיין את הענן המלוכלך יוצא דרך פתחי האף . חשוב שלקראת סוף התרגול ככל שיוצא יותר רגש נגיע למצב שהענן הכסוף נשאר נקי הן בכניסה והן בהוצאה.

תנועת הפתיחה והסגירה של הידיים מעסות את הריאות ומעודדות זרימה, בנוסף היפוך הידיים בכל תנועה יוצר מתח ,שחרור ותנועה במרידיאני היד בדגש על מרידיאני המתכת. ניתן לבצע תפיחות או עיסוי לאורך המרידיאנים כחלק מטיפול אישי או בקליניקה (לדוגמת טיפול מרידיאני בשיאצו) על מנת לרענן ולהמריץ את הצ'י במרידיאנים אלו.